دانشگاه صنعتی سهند - اخبار

 برگزاری چهارمین سمپوزیوم بین المللی ایران 1404

 تاريخ: 08/09/93

 


 
نخستین سمپوزیوم بین المللی ایران ۱۴۰۴ بر اساس صحه گذاشتن بر اهمیت سند چشم انداز ایران در افق ۱۴۰۴ در سال ۱۳۸۶ توسط گروه اشراق، پایه گذاری و در مرکز همایشهای بین المللی صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران با محوریت موضوع مدیریت توسعه پایدار در افق ۱۴۰۴ با زیر عنوان ایران توسعه یافته اجرا شد.

دومین اجرای سمپوزیوم بین المللی ایران ۱۴۰۴ با محوریت دو مبحث آینده پژوهی و نیز نقش مناطق آزاد در توسعه کشور، با سخنرانی افتتاحیه حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام و در حضور جمع کثیری از مدیران ارشد سه قوه، نخبگان و صاحبان صنایع کشور، افتتاح و با شکوه تمام اجرا شد. دبیرکلی هر دو سمپوزیوم را دکتر امیدوار رضایی میرقائد، عضو هیات رییسه وقت مجلس شورای اسلامی بر عهده داشت. هیات علمی سمپوزیوم از اعضای هیات علمی و اساتید بیش از ده دانشگاه و مرکز علمی معتبر کشور تجمیع شد و از میهمانان افتخاری این رویداد بین المللی ماهاتیر محمد، بنیانگزار مالزی نو و پروفسور ضیاء الدین سردار، سردبیر معروف نشریه فیوچرز انگلستان و نیز جمعی از علما و فضلای حوزه علمیه قم بودند که علاوه بر نماینده UNIDOدر ایران، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، وزیر تعاون، رییس دانشگاه آزاد اسلامی، در باره ضرورت اهمیت راهبردی سند چشم انداز ۲۰ ساله کشور اظهار نظر کردند.

سومین سمپوزیوم بین المللی ایران ۱۴۰۴ این مثنوی، بنا به دلایلی که دانم و دانید، با تاخیری چهارساله، به دبیرکلی دکتر حمیدرضا کاتوزیان و ریاست هیات علمی دکتر محمدباقرخرمشاد، با موضوع طرح ملی سند راهبردی مدیریت جامع انرژی كشور با حضور وزیر نیرو، معاونان و دست اندرکاران وزارت نفت و نیز صاحبنظران انرژی کشور از بیش از 20 دانشگاه و مرکز علمی و نیز با حضور مدیران ارشد از قوای سه گانه در روز هشتم اسفند ۹۲ در مرکز همایشهای بین المللی صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، اجرا شد . پیشنهاد حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی در سخنرانی افتتاحیه سومین سمپوزیوم بین المللی ایران ۱۴۰۴ به برگزار کنندگان، توجه به مسئله بحران آب در کشور در چهارمین سمپوزیوم ایران ۱۴۰۴ بود.

از آنجا که کشورمان با بیش از یک قرن سابقه در صنعت نفت و به عنوان دومين صادركننده نفت در خاورميانه و همچنين دارنده عنوان در منابع گاز طبيعي جهان باتوجه به موقعيت ممتاز و خاص جغرافياي سياسي در بخش انرژي جهاني، جایگاه خاصی دارد، چهارمین دوره سمپوزیوم بین المللی ایران ۱۴۰۴. در کنار بررسی نقش بی بدیل انرژی، مخصوصا صنعت نفت درتحقق اهداف سند چشم انداز افق ۱۴۰۴ و همچنین بررسی راهکارهایی اجرایی و عینی برای بحران آب در کشورمان و نیز با نگاهی خاص به امکان نقش آفرینی جمهوری اسلامی ایران در تجارت و تولید جهان، پس از لغو تحریمها، قصد دارد فرصتی برای واکاوی و رفع دغدغه‌های انرژی، تجارت و اقتصاد و امکانی برای بررسی فرصت‌ها و چالش‌های پیش روی توسعه کشورایجاد کند.


 درج در سايت توسط : فناوری اطلاعات