دانشگاه صنعتی سهند - اخبار

 اولین واحد ﭘﺎﻳﻠﻮﺕ ﭘﻴﺸﺮﻓﺘﻪ ﺗﺮﻳﻦ ﺳﻴﺴﺘﻢ ﺗﺼﻔﻴﻪ ﻫﻮﺍﺯی فاضلاب ﺑﺎ ﻓﻨﺎﻭﺭی ﺯﻳﺴﺖ ﺗﻮﺩﻩ ﮔﺮﺍﻧﻮﻟﯽ در خاورمیانه ﺑﻪ ﺑﻬﺮﻩ ﺑﺮﺩﺍﺭی ﺭﺳﻴﺪ

 تاريخ: 18/10/95

 

مراسم افتتاح طرح پایلوت پیشرفته سیستم تصفیه فاضلاب در تاریخ 9دی ماه1395 در سالن همایش های نیروگاه برق شهیدمنتظری اصفهان برگزار شد. در این مراسم معاون توسعه فناوری معاونت علمی ریاست جمهوری دکتر وطنی، دبیر ستاد توسعه زیست فناوری دکتر قانعی، دکتر لطیفی رئیس کارگروه بیوتکنولوژی محیط زیست، دکتر شجاع الساداتی رئیس کارگروه بیوتکنولوژی صنعتی، دکتر صالحی مدیرعامل صندوق زیست فناوری و دکتر میرآبادی از معاونت علمی ریاست جمهوری و مهندس فرحناکیان مدیرکل دفتر راهبری و نظارت امور برق وزارت نیرو، اعضای شورای شهر اصفهان و فرماندار شاهین شهر و همچنین  بیش از 150 نفر از متخصصان، مدیران و کارشناسان  نیروگاه ها ، شرکت های آب و فاضلاب و سازمان های محیط زیست استانهای مختلف کشور حضور داشتند.
این طرح که مجری آن دکتر سیروس ابراهیمی از اساتید دانشگاه صنعتی سهند ، مدیر عامل شرکت دانش بنیان طلوع گستر زیست فناور می باشد؛ ﺗﻮﺍﻧﺎﻳﯽ ﺗﺼﻔﻴﻪ ﻓﺎﺿﻼﺏ ﺧﺎﻡ ﺑﻪ ﻣﻴﺰﺍﻥ 300 ﻣﺘﺮﻣﮑﻌﺐ ﺩﺭ ﺭﻭﺯ ﺭﺍ ﺩﺍﺭﺍﺳﺖ. این سیستم به عنوان یکی از پیشرفته‌ترین فناوری‌های روز دنیا که از آن به عنوان «انقلاب سبز در صنعت آب و فاضلاب» یاد می‌شود، برای اولین بار در خاورمیانه و در سطح نیمه صنعتی به طور همزمان در ﺷﺮﮐﺖ ﺁﺏ ﻭ ﻓﺎﺿﻼﺏ ﺍﺳﺘﺎﻥﺁﺫﺭﺑﺎﻳﺠﺎﻥ ﺷﺮﻗﯽ و همچنین برای تامین آب مصرفی نیروگاه برق شهید منتظری اصفهان از فاضلاب شاهین‌شهر اجرایی شد و نتایج موفقیت آمیزی داشت.
در ابتدای این مراسم جناب آقای مهندس افتخاری مدیرعامل نیروگاه شهید منتظری با تشکر از معاونت علمی ریاست جمهوری و تایید نتایج مطلوب طرح به گزارشی از روند اجرای این طرح پرداخت. ایشان بازدید مدیران و مسئولان در این حوزه برای اجرای طرح به صورت صنعتی در استان اصفهان و استانهای دیگر را پیشنهاد دادند.
دکتر ستاری؛ معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری؛ با اشاره به طرح تامین آب مصرفی نیروگاه برق شهید منتظری اصفهان، گفت: با حمایت معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری یکی از پیشرفته ‌ترین فناوری‌های روز دنیا برای نخستین بار در خاورمیانه و در سطح نیمه صنعتی برای تامین آب مصرفی نیروگاه برق شهید منتظری اصفهان از فاضلاب شاهین شهر بصورت پایلوت اجرایی شد و نتایج موفقیت آمیزی داشت. به گفته ستاری با انجام طرح پایلوت به ظرفیت 300 متر مکعب در روز، متخصصان کشورمان به دانش فنی پیشرفته ترین سیستم تصفیه فاضلاب که در سال 2012 در انحصار هلند بود، دست یافته اند و زمینه اجرای این طرح در کشور را فراهم کردند. ستاری با ابراز خرسندی از کسب دانش فنی اجرای این طرح توسط متخصصان داخلی گفت: این طرح می تواند در تمام استان های صنعتی که میزان تولید فاضلاب های صنعتی آنها زیاد است مورد استفاده قرار گیرد و میزان مصرف آب را در این استان ها به کمترین حد ممکن برساند.
مجری این طرح؛ دکتر سیروس ابراهیمی، نیز با اشاره به اینکه دانش این طرح پیش از این در اختیار یک شرکت هلندی بوده است، گفت: در این شیوه تصفیه فاضلاب، ﺗﻤﺎﻣﯽ ﻣﺮﺍﺣﻞ ﺗﺼﻔﻴﻪ ﺩﺭ ﻳﮏ ﺗﺎﻧﮏ ﺑﺎ ﺣﺬﻑ ﻫﻤﺰﻣﺎﻥ ﻭ ﮐﺎﻣﻞ ﻣﻮﺍﺩﺁﻟﯽ، ﻧﻴﺘﺮﻭژﻥ انجام می گیرد. علاوه بر آن  با بکار گیری این فناوری، مساحت مورد نیاز تصفیه خانه ها یک چهارم و هزینه های احداث و راهبری تا بیش از 50 درصد سیستم های متداول کاهش یافته و زمینه بهره برداری از لجن پساب فاضلاب برای استفاده در سایر بخش های صنعتی از جمله کاغذ سازی را فراهم می کند.
ﻋﻠﯽ ﻭﻁﻨﯽ ﻣﻌﺎﻭﻥ ﺗﻮﺳﻌﻪﻓﻨﺎﻭﺭی ﻣﻌﺎﻭﻧﺖ ﻋﻠﻤﯽ ﺩﺭ ﺁﻳﻴﻦ ﺍﻓﺘﺘﺎﺡ ﭘﺎﻳﻠﻮﺕ ﭘﻴﺸﺮﻓﺘﻪ ﺗﺮﻳﻦ ﺳﻴﺴﺘﻢ ﺗﺼﻔﻴﻪ ﻫﻮﺍﺯی ﺑﺎﻓﻨﺎﻭﺭی ﺯﻳﺴﺖ ﺗﻮﺩﻩ ﮔﺮﺍﻧﻮﻟﯽ ﺍﻳﻦ ﻁﺮﺡ ﻓﻨﺎﻭﺭﺍﻧﻪ ﺭﺍ ﺟﻠﻮﻩ ﭘﻴﺸﺮﻓﺖ ﻭ ﺗﻮﺳﻌﻪ ﺑﻪ ﮐﻤﮏ ﻓﻨﺎﻭﺭی ﻭ ﺑﺎ ﺗﮑﻴﻪ ﺑﻪ ﺗﻮﺍﻧﻤﻨﺪی ﺑﻮﻣﯽ ﺩﺍﻧﺴﺖ.
دکتر مصطفی قانعی، دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، گفت: با پیگیری‌های معاونت علمی و فناوری و حمایت ستاد توسعه زیست فناوری یکی از پیشرفته‌ترین فناوری‌های روز دنیا که از آن به عنوان «انقلاب سبز در صنعت آب و فاضلاب» یاد می‌شود، برای اولین بار در خاورمیانه و در سطح نیمه صنعتی برای تامین آب مصرفی نیروگاه برق شهید منتظری اصفهان از فاضلاب شاهین‌شهر نتایج موفقیت آمیزی داشت. وی تصریح کرد: امیدواریم تجاری‌سازی این فرآیند نوین تصفیه باعث تحول شایسته در صنعت آب و فاضلاب کشور شود.
ﺍﻳﻦ ﻁﺮﺡ توسط شرکت طلوع گستر زیست فناور ﺑﺎ ﺣﻤﺎﻳﺖ ﺷﺮﮐﺖ ﺁﺏ ﻭ ﻓﺎﺿﻼﺏ ﺍﺳﺘﺎﻥ ﺁﺫﺭﺑﺎﻳﺠﺎﻥ ﺷﺮﻗﯽ، ﺳﺘﺎﺩ ﺗﻮﺳﻌﻪ ﺯﻳﺴﺖﻓﻨﺎﻭﺭی ﻣﻌﺎﻭﻧﺖ ﻋﻠﻤﯽ ﻭ ﻓﻨﺎﻭﺭی ﻭ ﻧﻴﺮﻭﮔﺎﻩ ﺷﻬﻴﺪ ﻣﻨﺘﻈﺮی، به طور همزمان در شاهین شهر اصفهان و تبریز که از شش ماه پیش آغاز شده بود به اجرا در آمد.
در این مراسم با حضور معاون توسعه فناوری معاونت علمی ، دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی ،  رییس سازمان آب و فاضلاب اصفهان، رییس سازمان حفاظت محیط زیست اصفهان ومعاون وزیر نیرو از فعالان اجرایی و سرمایه گذاران این طرح فناورانه تقدیر شد و با حضور در سایت تصفیه خانه «طرح پایلوت ملی ﭘﻴﺸﺮﻓﺘﻪ ﺗﺮﻳﻦ ﺳﻴﺴﺘﻢ ﺗﺼﻔﻴﻪﻫﻮﺍﺯی ﺑﺎ ﻓﻨﺎﻭﺭی ﺯﻳﺴﺖ ﺗﻮﺩﻩ ﮔﺮﺍﻧﻮﻟﯽ » رونمایی شد.
دکتر سیروس ابراهیمی با اشاره به مشکلات سیستم های تصفیه متداول فاضلاب از جمله: نیاز به مساحت زیاد، میزان مازاد لجن تولیدی، عدم حذف نیتروژن و فسفر اعلام کرد:  اجرای این طرح می تواند قدمی شایسته در ایجاد دانش فنی، اقتصادی ترین روش تصفیه بیولوژیکی فاضلاب های شهری در ایران باشد. علاوه بر آن حذف همزمان مواد آلی و نیتروژن و فسفر، فاضلاب های شهری را از یک تهدید به یک فرصت تبدیل کرده وپساب تصفیه شده به راحتی می تواند برای آبیاری و یا استفاده در صنایع و تغذیه منابع آبهای زیر زمینی بکار گرفته شود.
 شایان ذکر است این روش تصفیه نسبت به سایر روش های متداول از مزایای زیر برخوردار است:
روابط عمومی دانشگاه آرزوی موفقیت و سربلندی برای این عزیز از خداوند منان مسئلت می نماید.
 


 

 
 


 درج در سايت توسط : روابط عمومی