دانشگاه صنعتی سهند - اخبار

 معرفی اجمالی توانمندی‌های نفتی دانشگاه صنعتی سهند

 تاريخ: 20/12/99

 

رییس دانشکده مهندسی نفت و گاز دانشگاه صنعتی سهند به معرفی اجمالی این دانشکده و توانمندی‌های آن، پرداخت.

دکتر سید علیرضا طباطبایی‌نژاد در بازدید مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره از دانشگاه صنعتی سهند، اظهار کرد: دانشگاه صنعتی سهند جزو چهار دانشگاه اول کشور بود که اقدام به تاسیس رشته مهندسی نفت کرده و در مقطع کارشناسی ارشد گرایش مخزن در سال ۱۳۸۲، دانشجو پذیرش کرده است.

وی ادامه داد: گرایش‌های حفاری، بهره‌برداری و اکتشاف نیز از سال ۸۶ ایجاد و دانشجو پذیرش کرده است. رشته مهندسی نفت و گاز در مقطع کارشناسی از سال ۹۶شروع شد و تا این سال این رشته به عنوان گروه نفت در زیر مجموعه دانشکده مهندسی شیمی فعالیت میکرد، در دانشکده مهندسی نفت و گاز به صورت مستقل از سال ۹۶ فعالیتش را آغاز کرد.

وی با اشاره به تاسیس مرکز تحقیقات نفت در سال ۸۱ با اخذ مجوز از وزارت علوم، اضافه کرد: پس از بازدیدهای کارشناسان و مسئولان وزارت علوم تاکید شد که این مرکز، قابلیت تبدیل شدن به پژوهشکده نفت و گاز را دارد و این پژوهشکده با اخذ مجوز قطعی در سال ۹۱ تاسیس شد و در راستای تجهیز مرکز تحقیقات نفت در دانشگاه، وزارت نفت(شرکت ملی نفت ایران) اعتباری بالغ بر ۶۰۰ هزار دلار در سال ۱۳۸۳ به دانشگاه تخصیص داده بود.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی سهند، دکترطباطبایی‌نژاد خاطرنشان کرد: وزارت نفت دانشگاه صنعتی سهند را به دلیل وجود تجهیزات و پژوهشکده نفت و گاز به عنوان یکی از ۹ مرکز/دانشکده حاضر در طرح‌های مطالعاتی میدان محور، انتخاب کرد و اولین قرارداد به در زمینه انجام کلیه مطالعات پژوهشی میدان نفتی سروش برای افزایش برداشت در سال ۹۳ با دانشگاه منعقد شد و اولین و دومین بسته کاری تا سال ۹۶ به طور کامل به اتمام رسید و تلاش داریم تا بسته‌ی چهارم، را شروع کنیم.

وی گفت: تقریبا تمامی دستگاه‌های موجود در دانشگاه صنعتی سهند توسط خودمان ساخته‌ شده و همگی پتنت شده‌ و از دقت بالایی برخوردار هستند.

رییس دانشکده مهندسی نفت و گاز دانشگاه صنعتی سهند در خاتمه از پذیرش دانشجو در مقطع دکتری تمامی گرایش های مهندسی نفت ( مخزن، حفاری، بهره‌برداری و اکتشاف) خبر داد و خاطرنشان کرد: سال گذشته پنج دانشجو در مقطع دکتری پذیرش شده و سال آینده هم پنج نفر پذیرش می‌شوند، پذیرش دانشجو در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد هم ادامه دارد، اما سیاست کلی وزارت علوم بر کاهش جذب دانشجو است؛ گروههای تحقیقاتی پژوهشکده نفت و گاز شامل حفاری، مخازن، بهره برداری، علوم زمین، تاسیسات دریایی، است. درج در سايت توسط : روابط عمومی