شنبه، 1 مهر 1402 پرچم ایران تماس با ما نقشه سایت صفحه اصلی English  
 
 
 
 r Skip Navigation Links
اطلاعیه ها
اخبار
آلبوم تصاویر
راهنمای تلفن
جستجو
کتابخانه مرکزی
پست الکترونیکی
اتوماسیون اداری
انتشارات
سامانه نشريات
میز خدمت
بیانیه حریم خصوصی
فصلنامه دانشگاه
ارتباط با مسئولین
لینک های مفید
l 
 

     
7 تیر سالروز شهادت مظلومانه دکتر بهشتی و یارانش و روز قوه قضاییه گرامی باد

 تاريخ: 05/04/01

یک روز پس از سوء قصد به جان حضرت آیت الله خامنه ای در ششم تیر ماه 1360، در ساعت 20 و 30 دقیقة شامگاه روز یکشنبه هفتم تیر ماه 1360، جلسه ای در سالن اجتماعات دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی واقع در سرچشمه تهران برگزار شد. افراد حاضر در جلسه نمایندگان مجلس، و برخی از اعضای هیات دولت و... بودند و بحث روز درباره تورم بود اما عده ای از اعضاء خواستند که درباره انتخابات ریاست جمهوری نیز صحبت شود.

 

    این فاجعه هولناک با عکس العمل استکبار جهانی و عوامل داخلی آنها در قبال برکناری بنی صدر خائن و حذف ضد انقلاب از صحنه سیاسی کشور توسط مسئوولین نظام اسلامی بود. عوامل این جنایت بزرگ معتقد بودند که در اثر کشتار مسئوولان عالی رتبه، اوضاع کشور بهم می ریزد و انقلاب اسلامی از بین خواهد رفت ولی به کوری چشم دشمنان، انقلاب ما پایدارتر شد و هیچگونه تزلزلی در ارکان نظام به وجود نیامد. در انفجار دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی علاوه بر آیت الله بهشتی، تعداد زیادی از وزرای کابینه و نیز نمایندگان مجلس شورای اسلامی به شهادت رسیدند. حضرت امام خمینی (ره) پس از این حادثه فرمودند: « ملت ایران در این واقعه، 72 نفر به عدد شهدای کربلا را از دست داد. بهشتی خار در چشم دشمنان اسلام بود ».

 

    این حادثه از جمله اقدامات تروریستی سازمان جهنمی منافقین(سازمان مجاهدین خلق ) در سالهای اولیه پس از پیروزی انقلاب محسوب می‌شود. حادثه هفتم تیر شش روز پس از عزل بنی‌صدر از ریاست جمهوری و یک ماه قبل از فرار وی و مسعود رجوی سرکرده سازمان مجاهدین خلق به فرانسه صورت گرفت. سه روز قبل از وقوع این حادثه، محمد جواد قدیری عضو کادر مرکزی سازمان مجاهدین خلق و طراح اصلی انفجار مسجد ابوذر 1 به دوستان خود با اطمینان خبر داده بود که «روز هفتم تیر» کار یکسره خواهد شد.(2) او روز ششم تیر نیز مجدداً به بعضی متهمین دستگیر شده سازمان تأکید کرده بود که فردا یعنی روز 7 تیر 1360، کار نظام اسلامی تمام است.(3)

 

  (4) براساس نوار ضبط شده از اظهارات شهید بهشتی  ، آخرین جملات مشارالیه در لحظات قبل از انفجار چنین بود:جملاتش را با این عنوان آغاز کرد: « ما بار دیگر نباید اجازه دهیم استعمارگران برای ما مهره سازی کنند و سرنوشت مردم ما را به بازی بگیرند و تلاش کنیم کسانی را که متعهد به مکتب هستند و سرنوشت مردم را به بازی نمی‌گیرند انتخاب شوند و ..... » (5) این آخرین کلمات آن بزرگوار بود که از لبانِ حقگوی ایشان بیرون تراوید. ناگهان انفجاری مهیب روی داد و در کمتر از ثانیه ای، از سالن اجتماعات حزب جهموری اسلامی جز تلی از خاک، چیزی نماند. فاجعه انفجار دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی در تهران و شهادت مظلومانه جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و مقامات دولتی از جمله معاونین وازرتخانه‌ها که در حال تبادل نظر با یکدیگر در زمینه مشکلات کشور بودند، موجب به شهادت رسیدن هفتاد و دو تن از برجستگان و نیروهای لایق و کارآمد انقلاب سیاسی و مذهبی و در رأس آنها آیت‌الله "سید‌محمد‌ حسینی بهشتی" رئیس دیوان عالی کشور می شد .

 

عامل انفجار هفتم تیر، فردی به نام محمد‌رضا کلاهی دانشجوی دانشگاه علم و صنعت بود که پس از پیروزی انقلاب به سازمان مجاهدین خلق پیوست و با حفظ این عضویت، ابتدا پاسدار کمیته انقلاب اسلامی خیابان پاستور شد و بعد با هدایت سازمان، به داخل حزب جمهوری اسلامی راه پیدا کرد. او در حزب ارتقاء یافت و مسئول دعوت‌ها برای کنفرانس‌ها و میزگردها و جلسات شد. ضمن آنکه مسئول حفاظت حزب نیز گردید.

 

او بمب را با کیف دستی خود به داخل جلسه حزب جمهوری اسلامی واقع در نزدیکی چهار راه سرچشمه تهران انتقال داد و دقایقی قبل از انفجار، از ساختمان حزب خارج شد. پس از انفجار نیز مدتی در منزل یکی از اعضای سازمان متبوع خود مخفی شد و نهایتاً از طریق مرزهای غربی کشور به عراق منتقل گردید. او در عراق با یکی از اعضای سازمان ازدواج کرد. اما در 1370 در فهرست اعضای «مسئله‌دار» سازمان قرار گرفت، در 1372 از سازمان جدا شد و در 1373 از عراق رهسپار آلمان گردید.

 

امام خمینی در پیامی که به این مناسبت انتشار دادند، فرمودند «این کوردلان مدعی مجاهدت برای خلق، گروهی را از خلق گرفتند که از خدمتگزاران فعال و صدیق خلق بودند.» 6 امام تأکید کردند «بهشتی مظلوم زیست و مظلوم مَرد و خار چشم دشمنان اسلام بود.»7

 

 

 

پیام رهبر کبیر انقلا ب اسلامی امام خمینی در رابطه با فاجعه 7 تیر

 

 بسم الله الرحمن الرحیم

 

 انا لله و انا الیه راجعون

 ملتی که برای اقامه عدل اسلامی و اجرای احکام قرآن مجید و کوتاه کردن دست جنایتکاران ابرقدرت و زیستن با استقلال و آزادی، قیام نموده است و به خود باکی راه نمی دهد که دست جنایت ابرقدرتها از آستین مشتی جنایتکار حرفه ای بیرون آید و بهترین فرزندان راستین او را به شهادت رساند مگر شهادت ارثی نیست که از موالیان ما که حیات را عقیده و جهاد می دانستند و در راه مکتب پر افتخار اسلام با خون خود و جوانان عزیز خود، از آن پاسداری می کردند به ملت شهید پرور ما رسیده است، مگر عزت و شرف و ارزشهای انسانی گوهرهای گرانبهایی نیستند که اسلام صالح این مکتب عمر خود و یاران خود را در راه حراست و نگهبانی از آن وقف نمودند.

مگر ما پیروان پاکان سرباخته در راه هدف نیستیم که از شهادت عزیزان خود به دل تردیدی راه دهیم، مگر دشمن قدرت آن دارد که با جنایت خود مکارم و ارزشهای انسانی شهیدان عزیز ما را از آنان سلب کند، مگر دشمنان فضیلت می توانند جز این خرقه خاکی را از دوستان خدا و عاشقان حقیقت بگیرند.

بگذار این ددمنشان که جز به (من) و ماهای خود نمی اندیشند (یاکلون کما تاکل الانعام)، عاشقان راه خدا را از بند طبیعت رهانده و به فضای آزاد جوار معشوق برسانند. ننگتان باد ای تفاله های شیطان، و عارتان باد ای خود فروختگان به جنایتکاران بین المللی که در سوراخها خزیده و در مقابل ملتی که در برابر ابرقدرتها برخاسته است به خرابکاریهای جاهلانه پرداخته اید، عیب بزرگ شما و هوادارانتان آن است که نه ازاسلام و قدرت معنوی آن و نه از ملت مسلمان و انگیزه فداکاری او اطلاعی دارید.

شما ملتی را که برای سقوط رژیم پلید پهلوی و رها شدن از اسارت شیطان بزرگ، دهها جوان عزیز خود را فدا کرد و با شجاعت بی مانند ایستاد و خم به ابرو نیاورد نشناخته اید.

شما ملتی را که معلولاتشان در تختهای بیمارستانها آرزوی شهادت می کنند و یاران را به شهادت دعوت می کنند، نشناخته اید. شما کوردلان با آنکه دیده اید با شهادت رساندن شخصیتهای بزرگ صفوف فداکاری در راه اسلام فشرده تر و عزم آنان مصم تر می شود، می خواهید با به شهادت رساندن عزیزاني چون شهید بهشتی و شهدای عزیز مجلس و کابینه با حربه ناسزا و تهمت های ناجوانمردانه حمله کردید که آنها را از ملت جدا کنید و اکنون که آن حربه از کار افتاد و کوس رسوائی همه تان بر سر بازارها زده شد در سوراخها خزیده و دست به جنایاتی ابلهانه زده اید که به خیال خام خود ملت شهید پرور و فداکار را با این اعمال وحشیانه بترسانید و نمی دانید که در قاموس شهادت واژه وحشت نیست. اکنون اسلام به این شهیدان و شهید پروران افتخار می کند و با سرافرازی همه مردم را دعوت به پایداری می نماید و ما مصمم هستیم که روزی رخش به بینیم و این جان که از اوست تسلیم وی کنیم.

ملت ایران در این فاجعه بزرگ 72 تن بیگناه بعدد شهدای کربلا از دست داد، ملت ایران سرافراز است که مردانی را به جامعه تقدیم می کند که خود را وقف خدمت به اسلام و مسلمین کرده بودند و دشمنان خلق، گروهی را شهید نمودند که برای مشورت در مصالح کشور گردهم آمده بودند، ملت عزیز، این کوردلان مدعی مجاهدت برای خلق، ‌گروهی را از خلق گرفتند که از خدمتگزاران فعال و صدیق بودند.

 

گیرم شما با دکتر بهشتی ، که مظلوم زیست و مظلوم مرد و خار در چشم دشمنان اسلام و به خصوص شما بود، دشمنی سرسختانه داشتید، با بیش از 70 نفر بیگناه که بسیارشان از بهترین خدمتگزاران خلق و مخالف سرسخت با دشمنان کشور و ملت بودند چه دشمنی داشتید، جز آنکه شما با اسم خلق از دشمنان خلق و راه صاف کنان چپاولگران شرق و غرب می باشید، ما گر چه دوستان و عزیزان وفاداری را از دست دادیم،‌ که هر یک برای ملت ستمدیده استوانه بسیار قوی و پشتوانه ارزشمند بودند، ما گر چه برادران بسیار متعددی را از دست دادیم که (اشداء علی الکفار رحماء بینهم) بودند و برای ملت مظلوم و نهادهای انقلابی سدی استوار و شجره ای ثمربخش بشمار می رفتند، لکن سیل خروشان خلق و امواج شکننده ملت با اتحاد و اتکال به خدای بزرگ هر کمبودی را جبران خواهد کرد.

 

ملت ایران با اعتماد به قدرت لایزال قادر متعال همچون دریائی مواج به پیش می رود و در مقابل ابرقدرتها وتفاله های آنان با صفی مرصوص ایستاده است و شما درماندگان عاجز را که در سوراخها خزیده اید و نفسهای آخر را می کشید به جهنم می فرستد و خداوند بزرگ پشت و پناه این کشور و ملت است.

 

اینجانب بار دیگر این ضایعه عظیم را به حضور بقیة الله ارواحنا الفداء و ملتهای مظلوم جهان و ملت رزمنده ایران تبریک و تسلیت عرض می کنم.

 

من با بازماندگان شریف و عزیز این شهدا در غم و سوگ شریک و رحمت واسعه خداوند رحمان را برای این مظلومان و صبر و شکیبایی رابرای بازماندگان محترم آنان از درگاه خداوند متعال خواستارم. رحمت خدا و درود بی پایان ملت بر شهدای انقلاب از پانزده خرداد 42 تا 7 تیرماه 60 و سلام و تحیت بر مظلومان جهان و مظلومان ایران در طول تاریخ.

 

روح الله الموسوی الخمینی

 

 نهم تیرماه 1360

 

 

 در فاجعه هفتم تیر علاوه بر شهید ‌آیت‌الله بهشتی رئیس دیوان عالی کشور، 72 نفر دیگر از جمله 4 وزیر، چند معاون وزیر، 27 نماینده مجلس و جمعی از اعضای حزب جمهوری اسلامی به شهادت رسیدند.

 

اسامى شهداى فاجعه 7 تیر

1-آیت الله دکتر سید محمد حسینى بهشتى - رئیس دیوان عالى کشور

2-رحمان استکى - نماینده مردم شهر کرد

3-دکتر سید محمد باقرى لواسانى - نماینده مردم تهران

4-دکتر سید رضا پاک نژاد - نماینده مردم یزد

5-علیرضا چراغ زاده دزفولى - نماینده مردم رامهرمز

6-حجت الاسلام غلامحسین حقانى - نماینده مردم بندرعباس

7-حجت الاسلام محمد على حیدرى - نماینده مردم نهاوند

8-حجت الاسلام سید محمد تقى حسینى طباطبائى - نماینده مردم زابل

9-عباس حیدرى - نماینده مردم بوشهر

10-دکتر سید شمش الدین حسینى نائینى - نماینده مردم نائین

11-سید محمد کاظم دانش - نماینده مردم شوش و اندیمشک

12-على اکبر دهقان - نماینده مردم تربت جام

13-دکتر عبدالحمید دیالمه - نماینده مردم بوشهر

14-حجت الاسلام دکتر غلامرضا دانش آشتیانى - نماینده مردم تفرش و آشتیان

15-حجت الاسلام سید فخر الدین رحیمى - نماینده مردم ملاوى لرستان

16-سید محمد جواد شرافت - نماینده مردم شوشتر

17-میر بهزاد شهریارى - نماینده مردم رودباران

18-حجت الاسلام محمد حسین صادقى - نماینده مردم درود و ازنا

19-دکتر قاسم صادقى - نماینده مردم مشهد

20-حجت الاسلام سید نور الله طباطبائى نژاد - نماینده مردم اردستان

21-حجت الاسلام حسن طیبى - نماینده مردم اسفراین

23-سیف الله عبدالکریمى - نماینده مردم لنگرود

23-حجت الاسلام عبدالوهاب قاسمى - نماینده مردم سارى

24-حجت الاسلام عماد الدین کریمى - نماینده مردم نوشهر

25-حجت الاسلام محمد منتظرى - نماینده مردم نجف آباد

26-عباسعلى ناطق نورى - نماینده مردم نور

27-مهدى نصیرى لارى - نماینده مردم لارستان

28-حجت الاسلام على هاشمى سنجانى - نماینده مردم اراک

29-دکتر حسن عباسپور - وزیر نیرو

30- دکتر محمد على فیاض بخش - وزیر مشاور و سرپرست سازمان بهزیستى کشور

31-دکتر محمود قندى - وزیر پست و تلگراف و تلفن

32-موسى کلانترى - وزیر راه و ترابرى

33-دکتر جواد اسد الله زاده - معاون بازرگانى خارجى وزارت بازرگانى

34-عباس ارشاد - معاون دفتر آموزش سازمان بهزیستى

35-مهدى امین زاده - بازرگانى داخلى وزارت بازرگانى

36-محمد صادق اسلامى - معاون پارلمانى و هماهنگى وزارت بازرگانى

37-مهندس محمود تفویضى زواره - معاون وزارت راه و ترابرى

38-دکتر هاشم جعفرى معبرى - معاون امور مالى وزارت بهدارى

39-ایرج شهوارى - معاون وزارت آموزش و پرورش

40-عباس شاهوى - معاون وزارت بازرگانى

41-دکتر حسن عضدى - معاون وزارت فرهنگ و آموزش عالى

42- على اکبر فلاح شورشانى - معاون ادارى و مالى وزارت آموزش و پرورش

43-حبیب الله مهمانچى - معاون امور پارلمانى و هماهنگ وزارت کار

44-غلامعلى معتمدى - معاون رفاه تعاون وزارت کار

45-سید کاظم موسوى - معاون وزارت آموزش و پرورش

46-حسن اجاره دار (حسنى ) - عضو شوراى مرکزى حزب جمهورى اسلامى و سردبیر نشریه عروة الوثقى 

47-عباس ابراهیمیان - عضو حزب جمهورى اسلامى

48-حجت الاسلام على اکبر اژه اى - عضو دفتر سیاسى حزب جمهورى اسلامى

49-على اصغر آقازمانى - عضو حزب جمهورى اسلامى

50-محمود بالاگر - عضو حزب جمهورى اسلامى

51-حسن بخشایش - عضو حزب جمهورى اسلامى

52-محمد پور ولى - عضو حزب جمهورى اسلامى

53-رضا ترابى - عضو حزب جمهرى اسلامى

54-مهندس مهدى حاجیان مقدم - مسئول آموزش واحد مهندسین حزب جمهورى اسلامى

55-محمد خوش زبان - عضو حزب جمهورى اسلامى

56-على درخشان - عضو شوراى مرکزى حزب جمهورى اسلامى

57-جواد سرافراز - عضو شوراى مرکزى حزب جمهورى اسلامى

58-حجت الاسلام حسین سعادتى - عضو حزب جمهورى اسلامى (مسئول آموزش شهرستانها)

59-حبیب الله مهدى زاده طالعى - عضو حزب جمهورى اسلامى

60-سید محمد موسوى فر - عضو حزب جمهورى اسلامى

61-محسن مولائى - عضو حزب جمهورى اسلامى

62-جواد مالکى - عضو شوراى مرکزى حزب جمهورى اسلامى

63-حجت الاسلام عبدالحسین اکبرى مازندرانى ساوى - عضو هیاءت پنچ نفره کشاورزى منطقه مازندران 

64-مهندس حسین اکبرى - مدیر عامل بانک کشاورزى

65-مهندس هادى امینى - عضو واحد مهندسین حزب مهندسین اسلامى

66-سید محمد پاک نژاد - عضو هیاءت مدیره چوب و کاغذ

67-محمد رواقى - مدیر شرکت فرش ایران

68- مهندس توحید رزمجومین - عضو هیاءت مدیره گروه صنعتى ملى

69-على اکبر سلیمى جهرمى - دبیر کل سازمان امور ادارى و اسستخدامى

70-جواد سرحدى - مدیر عامل سازمان تعاون مصرف شهر و روستا

71- محمد حسن محمد عینى

72-حبیب مالکى - فرماندار ایرانشهر

73-مهندس محمد على مجیدى - مشاور عمرانى وزارت کشور امکانات
     

 
درج در سايت توسط : روابط عمومی
       

دانشگاه صنعتی سهند
شهر جدید سهند
پردیس دانشگاه صنعتی سهند

تاریخ آخرین بروز رسانی: سه شنبه  1402/06/28

 
راهنمای تلفن | پست الکترونیک | آلبوم تصاویر | الف تا ی | نقشه سایت | تماس با ما
طراحی و نگهداری: مرکز فناوری اطلاعات دانشگاه صنعتی سهند
کلیه حقوق نشر محفوظ است