جمعه، 7 مهر 1402 پرچم ایران تماس با ما نقشه سایت صفحه اصلی English  
 
 
 
 r Skip Navigation Links
صفحه نخست
افراد
معرفی دانشگاه
راهنمای تلفن
فصلنامه دانشگاه
ارتباط با مسئولین
پست الکترونیکی
تماس با ما
جستجو
l 
 

     

هوالصانع
 
دانشگاه صنعتی سهند به‌عنوان اولین دانشگاه صنعتی مولود انقلاب در سال 1368، با جایابی در قلب صنایع مهم کشور، جهت تربیت نیروی انسانی متخصص و متعهد مورد نیاز صنایع منطقه و کشور و رفع نیازهای تحقیقاتی/ توسعه صنایع مذکور تأسیس شده است. در این دانشگاه 20 رشته-گرایش کارشناسی و بیش از 100 رشته-گرایش کارشناسی ارشد/دکترا در موضوعات مختلف مهندسی شامل مهندسی مواد، مهندسی شیمی، مهندسی برق، مهندسی معدن، مهندسی عمران، مهندسی پلیمر، مهندسی مکانیک، مهندسی نفت و گاز، مهندسی پزشکی و علوم پایه مهندسی دایر است که همه به تناسب نیاز صنایع منطقه و کشور ایجاد گردیده‌اند.
 
بيش از نصف دانشجویان را، دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا تشکيل مي‌دهد که بيانگر توجه ويژه دانشگاه به امر پژوهش است. اين دانشگاه مفتخر به ابداع و ايجاد مراکز تحقیقاتی نياز-محور خودگردان (بي‌نياز از بودجه دولتي) است و در حال حاضر 32 مرکز از اين نوع در زمینه‌های مختلفی شامل نفت، پلیمر، محیط زیست، انرژیهای نو، ICT، بیوتکنولوژی، نانوتکنولوژی، سلول های بنیادی، مواد پیشرفته و فرآوری مواد معدنی، سازه، زلزله، خودرو، مهندسی پزشکی، بهره‌وری و ...داير است که در آنها  تحقیقات بدیعی در قالب طرحهای ملی/ بین‌المللی با نگاه حل‌المسائلی به توسعه صنایع کشور انجام می‌گيرد.
اجرای بیش از400 طرح پژوهشی همسو با نیازهای صنایع و مشارکت در دهها پروژه‌ی کلان ملی از جمله افزایش ضریب برداشت میدان‌های نفتی، ساخت نیروگاه‌های خورشیدی،  تولید فرآورده‌ها و محصولات بیوتکنولوژی و تصفیه آب، و نیز ثبت چند عنوان US-Patent و بیش از دویست عنوان اختراع ملی، از جمله دستاوردهاي اين مراکز و حاصل نگاه مسأله-محور آموزش و پژوهش در این دانشگاه است. انتشار مقالات کیفی نیز نشان از نقش مؤثر این مراکز در مرزهای دانش دارد.
 
قطب علمی پليمرهای استایرنی این دانشگاه به عنوان تنها قطب علمی فعال در حوزه مهندسی پلیمر در منطقه شمالغرب کشور، محوریت تحقیقات در حوزه پژوهش‌های مربوط به پلیمرها و مواد استایرنی و حوزه­های میان رشته­ای را با حضور متخصصین برجسته کشور در پژوهشکده مواد پلیمری دانشگاه بر عهده دارد.
 
مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه که ده‌ها شرکت دانش‌بنیان و واحد فناور در آن مستقر هستند در تکمیل چرخه ایده تا محصول و تجاری‌سازی آن فعالیت دارد. در این مرکز فناوریها/ محصولاتی توسعه/ تولید گردیده‌اند که به کشورهای خارجی صادر می‌شوند. همچنين اين دانشگاه مفتخر است به ايجاد اولين سايبر پارک کشور براي توسعه و تجاري‌سازي دانش فناوري اطلاعات و ارتباطات که با مشارکت بخش خصوصي در حال راه‌اندازي است

در سال‌های اخیر توجه زیادی به همکاريهاي علمی بین‌المللي در این دانشگاه شده است. ایجاد بسترهای لازم برای پذیرش دانشجویان خارجی، انعقاد تفاهم‌نامه‌های مشترک با دانشگاه‌های خارجی و انجام پروژه‌های تحقیقاتی مشترک در حوزه‌های نفت، بیوتکنولوژی و علوم شناختی با دانشگاه‌هایی از کشورهای هلند، اسپانیا، چین و ترکیه، از جمله این فعالیت‌هاست.
 
در کنار فعالیتهای گسترده آموزشی و پژوهشی، دانشگاه صنعتی سهند در راستای ایجاد تسهیلات رفاهی برای دانشجویان، اقدام به ایجاد امکانات فرهنگی، ورزشی و بهداشتی نموده است. ایجاد نشاط و امید با اجرای برنامه‌های مختلف علمی، فرهنگی و تفریحی با مشارکت يا حتي راهبری خود دانشجویان جزئي جداناپذير از برنامه‌های آموزشی و پژوهشی دانشگاه است.
 
کسب جوایز/ عناوین متعدد توسط اعضای هیأت علمی از جمله IEEE Senior Member، استاد بهره­وری سبز از سوی سازمان بهره­وری آسیایی، استاد نمونه کشوری در سال‌های  89 و 97، پژوهشگر برتر کشوری در سالهای 90 و 96، دانشمند جوان برجسته مهندسی کشور در سال‌های 92 و 96، سرآمد علمی در سال 98، عضویت 7 نفر از اعضای هیات علمی در کارگروه‌های  تخصصی برنامه ریزی  حوزه فنی و مهندسی کشور، کسب جایزه جهانی انرژی (Energy Globe)،  و نیز کسب افتخارات متعدد دانشجویی از جمله کسب رتبه‌های متعدد تک رقمی آزمون کارشناسی ارشد و رتبه های برتر المپیادهای علمی دانشجویی ، قهرمانی چندین دوره مسابقات کمیکار، نایب قهرمانی مسابقه ملی طراحی موتور سیکلت برقی و ... و درخشش در مسابقات مختلف فرهنگی و ورزشی در سطح ملی از جمله افتخارات دانشگاه (جوان) صنعتی سهند است.
 
 بر اساس گزارش رتبه‌بندی شانگهای در سه سال اخير دانشگاه صنعتی سهند در رشته مهندسی متالورژی در جمع 150 يا 200 دانشگاه برتر،  در رشته‌ي مهندسی شیمی در جمع 400 دانشگاه برتر و در علوم و مهندسی انرژی در جمع 500 دانشگاه برتر جهان قرار گرفته است.


 
  
 


       

  شهر جدید سهند، پردیس دانشگاه صنعتی سهند،

 
ساختمان شهید رجایی، طبقه دوم، روابط عمومی دانشگاه صنعتی سهند              

راهنمای تلفن
| پست الکترونیک | تماس با ما

ط
راحی و پشتیبانی :  واحد رسانه روابط عمومی دانشگاه