شنبه، 5 فروردین 1402 پرچم ایران تماس با ما نقشه سایت صفحه اصلی English  
 
 

 
 r Skip Navigation Links
شرکت‌های مستقر
افراد
فرم های پذیرش
اخبار
اطلاعیه ها
آلبوم تصاویر
کارگاههای آموزشی
آموزش
l 
 

     


جشنواره ملی ایده و اختراع با عنوان یک ایده یک دنیا توسط گروهی از نخبگان، در تاریخ ۱۸ بهمن ماه در پردیس مرکزی دانشگاه تهران با شعار توسعه و ترویج کارآفرینی و حمایت از کالای ایرانی برگزار می شود. 
رویکرد این جشنواره تجاری سازی و ارج نهادن به فعالیت های علمی کشور و همچنین ترویج و توسعه فن آفرینی می باشد.
در سالهای اخیر برای پیشبرد اهداف علمی فناورانه و تکامل ایده های ثبت شده در کشور تلاش‌هایی انجام گرفته، است اما جشنواره هایی هم در سطح بین المللی برگزار می شود و تمرکز آن تنها بر ایده های ناب قرار دارد. داشتن ایده های ناب از ویژگی های نخبگان ایرانی است.
برگزار کننده گان این جشنواره دو گروه از نخبگان هستند که از حدود ۱۳ سال قبل در جشنواره های داخلی و خارجی شرکت داشته و توانسته اند اساس نامه ای را با توجه به نقاط ضعف و قوت برای شروع یک رویداد مهم ملی تنظیم کنند. شایان ذکر است که این جشنواره با حضور نمایندگان جهانی این رویداد در تاریخ ۱۸ بهمن ماه در پردیس مرکزی دانشگاه تهران برگزار می گردد. آخرین مهلت ثبت نام در این رویداد ۱۵ دی ماه است.
برای شرکت در این جشنواره برخلاف اکثر جشنواره های ملی سند ثبت اختراع لازم نیست و شرایطی فراهم شده که نخبگان و هم افراد دارای ایده طبق متد جهانی و تنها با یک ایده می توانند در این جشنواره شرکت کنند.
 این جشنواره از سیستم دقیق و شفاف داوری برخوردار است و نتیجه داوری و امتیازات برای شرکت کنندگان در هر مرحله از طریق پنل حرفه ای ثبت نام گزارش می شود.
حفظ مالکیت معنوی ایده یکی از نگرانی های اصلی نخبگان بوده، اما این جشنواره بواسطه داشتن پنل حرفه ای این مشکل را مرتفع نموده و مالکیت معنوی ایده از ابتدای مرحله ثبت نام برای شرکت کننده محفوظ می ماند، علاوه بر این داوران ملزم به مشخص کردن نقص طرح های ارائه شده و راهنمایی شرکت کننده برای تکمیل ایده ها هستند.
ارتباط صاحبان ایده با مراکز درخواست دهنده اعلام نیاز از طریق بانک اطلاعاتی سازمانهای مرتبط با ایده از جمله اهداف این جشنواره خواهد بود.
بیش از ۲۰ داور در تخصص های مختلف متشکل از اساتید دانشگاهی،کارآفرینان، صنعتگران بین المللی، تاجران و مخترعین پیش کسوت برای تکمیل، هدایت و امتیاز دهی به ایده ها در جشنواره حضور دارند.
با بیان این که شرکت کنندگان در این جشنواره می توانند طرح های خود را از طریق سایت جشنواره به نشانی www.1idea1world.ir   به صورت آنلاین ثبت نام کنند، کمیته داوری در ۲ کارگروه ایده های علمی و تجاری توسط متخصصین ملی و بین المللی به بررسی اولیه طرح ها خواهند پرداخت.
 
پس از آن شرکت کنندگانی که در مرحله اول امتیاز لازم را کسب کردند به مرحله دوم جهت داوری نهایی و دفاع حضوری از طرح های خود دعوت و در نهایت طرح هایی برگزیده خواهند شد.
ایده های برگزیده در این دوره از رقابت ها از تسهیلات سازمان بسیج علمی شامل کمکهای بلاعوض و کسر خدمت سربازی و دیگر کمکهای معنوی برخوردار خواهند شد.
یکی از مهمترین اهداف برگزاری این جشنواره برپایی مسابقه طبق بهترین استاندارد ها و اهدای دیپلم­های مسابقات جهانی در داخل کشور توسط نمایندگان بین المللی است و طرح های برگزیده این جشنواره لوح و تندیس بین المللی را از طرف نمایندگی سازمان مالکیت معنوی اختراعات جهان WIIPA  ، و همچنین تسهیلاتی دیگرکه در سایت به آن اشاره شده است، دریافت خواهند کرد.
       

دانشگاه صنعتی سهند
شهر جدید سهند
پردیس دانشگاه صنعتی سهند
راهنمای تلفن | پست الکترونیک | آلبوم تصاویر | الف تا ی | نقشه سایت | تماس با ما
طراحی و نگهداری: مرکز فناوری اطلاعات دانشگاه صنعتی سهند
کلیه حقوق نشر محفوظ است